Duyuru 01: Eksper değerlendirme işlemleri Pazartesi-Çarşamba- Cuma günleri yapılmaktadır. Duyuru 02: Market-Büfe işletmeciliği İhalesi
Kurumsal > Hakkımızda

AKSARAY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Ülkemizin hızla büyümesine paralel olarak, 5084 Sayılı Teşvik Kanunu ve yeni çıkarılan Bölgesel Teşvik Kanunu kapsamında OSB’mizin 6. bölgede yerini almasıyla birlikte bugün itibariyle 221 yerli ve yabancı yatırımcı firma, 17 farklı sektörlerde bölgemizde üretim yaparak, yaklaşık 12.500 kişiye istihdam sağlamaktadır. OSB Müdürlüğü olarak kısa vadede üretime geçmeye hazır 63 fabrika ile yapımı devam eden 28 fabrikanın üretime geçmesi ile birlikte bölgemizdeki istihdam sayısını 20.000 kişiye ulaştırmayı amaçlamaktayız. Ayrıca yakın bir zamanda tahsis aşamasına gelecek olan 495 Ha’lık 3.Genişleme alanımızın üzerinde yer alacak fabrikalarında üretime geçmesi ile istihdam sayımızı uzun vadede 25.000 kişiye ulaştırmayı hedeflemekteyiz.

 

İlimizin Teşvik sistemi ile desteklenmesi, konum ve ulaşım imkânları nedeni ile yatırım merkezi haline gelmiş ve büyük yatırımcıların ilgisini çekmiştir ve çekmeye de devam etmektedir. Yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir bölgeyiz. 6. bölgede yerini alan Aksaray OSB’ye yapılan yatırımlarda;

1-      KDV istisnası

2-      Gümrük vergisi muafiyeti

3-      Vergi indirimi

4-      Sigorta primi işveren hissesi desteği

5-      Yatırım yeri tahsisi

6-      Faiz desteği

sağlanmaktadır.

 

Aksaray kavşak ve geçiş güzergâhına sahip olup, bu özellikleri nedeniyle Bölgemiz yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Aksaray’ın yatırım alanında lojistik merkez üssü olması için çalışmalar devam etmekte olup, Devlet Demir yollarının Ulukışla - Aksaray yük hattı bağlantı çalışmaları ve Kayseri-Aksaray-Konya hızlı tren bağlantı çalışmalarının başlamasıyla birlikte lojistik olarak daha iyi bir konuma sahip olacak olan OSB'miz orta doğuya açılan bir kapı olarak atfedilmektedir.

OSB’miz bununla beraber Ankara'ya 220 km., Konya'ya 140 km., Kayseri'ye 140 km. ve Nevşehir - Kapadokya havalimanına 60 km mesafede bulunmaktadır. Mersin'e 200 km. mesafede olan Aksaray OSB, ihracata yönelik Mersin'e yeni yapılan Türkiye'nin üçüncü büyük havaalanı ve limanı da dikkate alındığında OSB'mizin önemi bir kat daha artmaktadır.

 

OSB’mizde; Elektrik, Doğalgaz, İnşaat - İmar, Çevre (Atıksu - Su – Park Bahçe İşleri -Laboratuvar), İtfaiye, Güvenlik, Muhasebe ve İnsan Kaynakları birimleriyle 1.298 Ha.'lık alanda 67 personel ve 20 araçla 318 yatırımcımıza hizmet vermekteyiz.

 

Bölgemizin ihtiyacına binaen yapılan 148 öğrenci kapasiteli Kreş, 16 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 32 derslikli Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hizmete girdi.

 

OSB’DE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARDAN BAZILARI

·         BRİSA A.Ş.

·         SÜTAŞ A.Ş.

·         EROĞLU GİYİM A.Ş. (COLİN’S)

·         İMER L&T İŞ MAKİNALARI A.Ş.

.         ALTUNTAŞ HAVAL.HAYV.SAN.TİC.A.Ş.

.         AĞAÇLI OTO. GIDA TİC. VE SAN. A. Ş.

.         SİLOPORT TAH. DEPO. SİST. SAN. VE TİC. A. Ş.

.         SYMEX İNTERNATİONAL İŞ MAKİNALARI LTD.ŞTİ.

·         DENTAŞ KAĞIT A.Ş.

·         DOĞUŞ ÇAY A.Ş.

·         KALDE KLİMA A.Ş.

·         ORSAN A.Ş.

... ÜRETEN DEĞERLER İÇİN VARIZ ...